Zaproszenie na wystawę Laterna Bergmanica 2018

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Skandynawistycznym Kołem Naukowym działające przy Zakładzie Filologii Szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wystawę pn. „Laterna Bergmanica 2018”.

„Laterna magica” to najprostszy model aparatu projekcyjnego, składający się z soczewki i źródła światła – a zarazem tytuł książki Bergmana, którego twórczość oraz życiorys nie przestają inspirować.

Ekspozycja w Artetece WBP w Krakowie przedstawia nagrodzone prace uczestników Konkursu Fotograficzno-Literackiego „Laterna Bergmanica”, organizowanego przez Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji międzynarodowych obchodów Roku Bergmana 2018r., w którym przypada 100. rocznica urodzin twórcy.

Kryteriami wyboru prac były m.in. jakość, oryginalność i pomysłowość interpretacji oraz nawiązania do twórczości Ingmara Bergmana.

Podczas wernisażu wystawy, 17 kwietnia 2018r., wybrani przez Jury uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów (książki oraz bony na wydruk fotografii artystycznych). Z tej okazji odbędzie się krótka prelekcja o Bergmanie oraz integracja uczestników.

Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Szwecji w Polsce oraz organizacja Szwedzki Stół Filmowy.

Wystawę można oglądać w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 17.04.2018 – 30.04.2018. Zapraszamy również na wernisaż w dniu 17.04 o godz. 18:00.

Koncepcja oraz organizacja wystawy: Karolina Makówka, Aleksandra Sprengel

Autorzy prac: Aleksandra Jarębska, Karolina Król, Klaudia Kot, Kateryna Kovalova, Paulina Kubas, Monika Wilk, Magdalena Wołowska.

Data opublikowania: 13.04.2018
Osoba publikująca: Bogusława Bugajska