Inauguracja cyklu spotkań „Między literaturami” - rozmowa z tłumaczem Jackiem St. Burasem

Termin: 25.10.2018 - 22.11.2018
Miejsce: Kraków, Rynek Główny 20
Organizator: Goethe-Institut / Pracownia Translacji IFG UJ

18.10.2018 r. w krakowskim Instytucie Goethego odbyło się spotkanie z wybitnym tłumaczem języka niemieckiego, Jackiem St. Burasem. Wydarzenie to zainicjowało cykl rozmów z tłumaczami pt. „Między literaturami”, poświęcony powojennej recepcji literatury niemieckojęzycznej w Polsce. Jest to wspólne przedsięwzięcie wspomnianego powyżej Instytutu Goethego oraz Pracowni Translacji IFG UJ.

Podczas rozmowy, prowadzonej przez dr. hab. Piotra de Bończa Bukowskiego oraz dr. Pawła Zarychtę z IFG UJ, znamienity gość snuł refleksje o zawiłościach procesu przyswajania literatury niemieckojęzycznej na rynku polskim. Uwydatniono przy tym doniosłą rolę serii wydawniczej „Kroki / Schritte”, której w Polsce redaktorem prowadzącym jest od 2005 r. właśnie Jacek St. Buras. Znaczącą część rozmowy poświęcono także zasługom tłumacza na polu przekładu teatralnego. Skupiono się zwłaszcza na spolszczeniach utworów Goethego, Brechta, Bernharda, Dorsta i in.

(fot. Paweł Zarychta)

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 22 listopada 2018 r., a jego bohaterem będzie Jakub Ekier. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Data opublikowania: 25.10.2018
Osoba publikująca: Agnieszka Gaweł