Wystawa "Sissi – tajemnicza cesarzowa"

Termin: 08.12.2012 - 31.12.2012
Miejsce: Hol Biblioteki Jagiellońskiej, al. Mickiewicza 22, wejście od ul. Oleandry 3
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka Austriacka w Krakowie

Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Austriacka w Krakowie

serdecznie zapraszają na wystawę

Sissi – tajemnicza cesarzowa

w holu Biblioteki Jagiellońskiej

w dniach 8–31 grudnia

w godzinach otwarcia Biblioteki

oraz

projekcję filmu Michaela Kunze i Sylvestra Levay

Das Musical Elisabeth – die wahre Geschichte der Sissi

13 grudnia o godzinie 9.45

w sali konferencyjnej BJ.

Premiera Elisabeth miała miejsce 3 września 1992 w Theater an der Wien. Odtąd z przerwami musical wystawiany jest na deskach światowych teatrów, m.in. na Węgrzech, w Austrii, Japonii, Czechach, Włoszech, Niemczech, Francji, Szwecji i Holandii. Od roku 1996 wystawiono również 9 własnych adaptacji językowych Elisabeth – od Japonii po Broadway. Musical obejrzało ponad 15 milionów widzów.

Na wystawie upamiętniającej 175. rocznicę urodzin Elżbiety ukazane zostanie jej życie jako cesarzowej Austrii i Królowej Węgier, jej życie w otoczeniu rodziny: teściowej Zofii, Franciszka Józefa, dzieci, sióstr oraz cesarskiego dworu. Przedstawiona będzie Elżbieta jako niespokojna natura, która cały czas od tego ucieka, pisze wiersze, ma obsesję na punkcie urody i sportu, całe dekady podróżuje samotnie po świecie. Cesarzowa, której nikt nie rozumie - egzaltowana, zapatrzona w siebie, cierpiąca.

- Chcemy także ukazać współczesny odbiór Sissi. Podkreślić, iż dla wielu ludzi jest ona ciągle żywą osobą. Jej mit jest podtrzymywany nie tylko poprzez poświęcone jej wystawy czy stałe ekspozycje w wiedeńskich muzeach, ale także w licznie kręconych o niej filmach, jak również gazetach oraz na blogach - mówi Katarzyna Zwiercan-Borucka z Biblioteki Jagiellońskiej.

Na wystawie prezentowane będę książki pochodzące ze zbiorów Biblioteki Austriackiej i Biblioteki Jagiellońskiej, wiersze Sissi, zdjęcia i portrety z psami, na koniu, w otoczeniu rodziny oraz materiały otrzymane z Literaturhaus Wien oraz z Muzeum Sissi w wiedeńskim Hofburgu.

Data publikacji: 06.12.2012
Osoba publikująca: Agnieszka Gaweł
Data opublikowania: 06.12.2012
Osoba publikująca: Agnieszka Gaweł